Să cunoaştem oraşul nostru!

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Sectorul Social - Misionar al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor a organizat, în perioada 09 – 11 august 2016, în cadrul Centrului de Consiliere și Sprijin (CCS) şi în parteneriat cu Centrul de Consiliere şi Sprijin pentru Părinţi şi Copii(CCSPC) al Asociaţiei Socio-Culturale „Matei Basarab”, două ateliere intitulate Să cunoaştem oraşul nostru!

Marţi, 09 august 2016, voluntarii din cadrul celor două Centre de Consiliere şi Sprijin au organizat primul atelier prin intermediul căruia cei mici au vizionat un film documentar despre Muzeul Naţional al Agriculturii din Slobozia, primul obiectiv care a fost vizitat.

Activitatea s-a desfăşurat în Sala Amfiteatru din cadrul Centrului Socio-Cultural „Episcopul Damaschin” al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor.Joi, 11 august 2016, voluntarii din cadrul celor două Centre alături de 13 copii beneficiari, au vizitat Muzeul Naţional al Agriculturii.

Domnul muzeograf Fideliu Rubinescu a prezentat grupului de vizitatori unelte, maşini agricole şi industriale, vehicule de transport, maşini şi instalaţii textile.La sfârşitul atelierului, grupul de copii a vizitat Biserica din Lemn de la Poiana - monument istoric şi arhitectural (datat documentar în 1737), care asigură serviciul religios pentru parohia „Buna Vestire”.

Atelierele Să cunoaştem oraşul nostru! au avut ca scop prezentarea tuturor instituţiilor importante din oraşul Slobozia.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...