Să cunoaştem oraşul nostru! – partea a II-a

În perioada 16 – 18 august 2016, Sectorul Social - Misionar al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor a organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, în cadrul Centrului de Consiliere și Sprijin (CCS) şi în parteneriat cu Centrul de Consiliere şi Sprijin pentru Părinţi şi Copii(CCSPC) al Asociaţiei Socio-Culturale „Matei Basarab”, două ateliere intitulate Să cunoaştem oraşul nostru!. Marţi, 16 august 2016, cei mici au vizitat Muzeul Judeţean de Istorie, loc unde au descoperit obiecte ce constituie patrimoniul cultural al județului Ialomița şi fac parte din următoarele colecții: arheologie, istorie, etnografie şi artă. Bucuria celor mici a fost desăvârşită după ce au aflat istoria judeţului Ialomiţa, dar mai ales informații privitoare la evoluția oamenilor în ținuturile ialomițene, de la începuturi și până în prezent.

Joi, 18 august 2016, 17 copii beneficiari, au vizitat Catedrala Episcopală „Înălţarea Domnului” din Slobozia. Copiii au fost impresionaţi de dimensiunile monumentale ale Catedralei: înălţimea 37 m, lungimea 45 m, lăţimea 24 m şi 33 m la abside, suprafaţa totală 850 m2, fiind prima şi cea mai mare construcţie eclesială din ţară finalizată după căderea comunismului. În cadrul acestui atelier au avut ocazia să cunoască în detaliu anumite aspecte despre Catedrala din oraş: băieţii au intrat pentru prima dată în Sfântul Altar, toţi copiii au urcat în cafas, iar la sfârşit au vizitat şi Paraclisul „Sfântul Alexandru” de la subsolul Catedralei.

Atelierele Să cunoaştem oraşul nostru! au avut ca scop prezentarea tuturor instituţiilor importante din oraşul Slobozia.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...